Методи навчання MBA

Традиційні методи навчання

Серед традиційних методів навчання в бізнес-школах MBA виділяють лекції та семінари, суть яких нічим не відрізняється від знайомих нам занять у вищих навчальних закладах. Їх роль в процесі здобуття ступеня MBA надзвичайно велика. Лекції дають слухачам необхідні знання, які використовуються як фундамент навчання за іншими методами. Семінарські заняття допомагають зрозуміти, обговорити і проаналізувати інформацію, отриману на лекціях.

 У США частка традиційних підходів до викладання в бізнес-школах в середньому становить 60 %. І поки, на даному етапі розвитку MBA-навчання, не всі школи світу скорочують відсоток лекцій просто тому, що слухачі звикли до лекційних курсів і не повною мірою готові до нових методів навчання. Разом з тим занадто завантажувати студентів лекційним матеріалом просто немає часу. Серед аудиторії слухачів програм MBA, дуже багато займають високі, відповідальні посади, у більшості є сім'ї, інтереси, хобі, тому їх часом доводиться дорожити, забезпечуючи науковою літературою та підручниками для самостійної роботи.

Спеціальні методи навчання

Однією з головних відмінностей MBA програм від інших є орієнтація на практичне застосування знань. Саме цим і визначається вибір способів навчання. Серед них необхідно виділити метод конкретних ситуацій (так званий метод «case-studies»), елементи тренінгу, проведення ділових ігор, метод симуляції. За своєю структурою ці методи навчання дуже «активні» і використовують реальні приклади з практичної діяльності.

Casе-studies

Суть полягає в тому, що слухачам представляють опис певної ситуації, з якою зіткнулася реальна компанія у своїй діяльності або яка змодельована, як реальна. Студент повинен ознайомитися з цією ситуацією і продумати способи її вирішення. У класі в невеликих групах відбувається колективне обговорення наведеного випадку з практики, в якому викладач і студенти обмінюються власним досвідом. Метод «Case-studies» дуже популярний і є основною формою навчання за програмами MBA в США. Обговорення випадків з практичної діяльності компанії займає близько 40 % часу від загального курсу навчання. Кейси дуже об'ємні і навмисно містять надлишкові дані, щоб повністю відтворити реальну ситуацію.

Тренінги та ділові ігри

Ці методи навчання сприяють прийняттю рішень слухачами, як керівників поданій ним компанії. Моделюючи подібні ситуації, тренінг чи ділова гра допомагає зупинитися і задуматися про причини та результати, зробити певні висновки, а також поглянути на стан справ з боку. Хороший тренінг поміщає слухачів програми MBA в ситуацію, яка сприймається як реальна. Метод формує нові вміння та навички, коригує неефективні варіанти рішень, які раніше використовувалися в аналогічних умовах студентами.

Симуляція

По суті, даний метод близький до ділової гри і являє собою віртуальну симуляцію критичної ситуації представленої компанії. До його переваг можна віднести: можливість змінювати параметри і задавати самі різні умови моделювання. Основною перевагою методу залишається оперативне реагування на що відбуваються.

Співвідношення традиційних і спеціальних методів навчання відрізняється в кожній бізнес-школі. Однозначної думки про те, який з методів кращий, не існує. Ясно одне, що співвідношення всіх видів традиційних і спеціальних методів навчання за обраною програмою MBA, може  забезпечити найкращу підготовку випускника і сформувати конкурентоспроможного менеджера-управлінця.

Добавить комментарий